Dni Miodu


 

W dniach 27 i 28 lipca w Parku Wolności w Barcinie odbyła się pierwsza edycja Dni Miodu. Ideą była promocja tradycji pszczelarstwa, uświadomienie uczestnikom roli pszczół w przyrodzie oraz popularyzacja miodu i produktów pszczelich. Podczas dwóch dni mieszkańcy licznie wzięli udział w familijnych atrakcjach, przygotowanych przez organizatorów.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy wielkim gotowaniem w kotle z szefem kuchni, pasjonatem kuchni regionalnej i staropolskiej Wojciechem Grześkowiakiem. Naszą scenę muzyczną zaingurowała Kapela zza Winkla. Tego dnia wystąpili także Olivia Rybczyńska oraz zespół z nurtu muzyki disco – Imperium. Uczestnicy imprezy mieli okazje wziąć udział w pokazie miodobrania, uzyskać wiele cennych informacji o roli owadów zapylających w ekosystemie oraz samodzielnie wyprodukować miód. Niebywałą atrakcją pierwszego dnia tegorocznych Dni Miodu były konkursy kulinarne. Jeden z nich skierowany był do Kół Gospodyń Wiejskich, natomiast w drugim mogły wziąć udział osoby prywatne. Wszystkie potrawy oceniało jury w składzie: Hubert Łukomski – zastępca burmistrza Barcina, Janusz Wojtkowiak – przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie, Wojciech Grześkowiak – szef kuchni, współzałożyciel ogólnopolskiego stowarzyszenia „Kucharze bez granic”, Krzysztof Leśniewski – autor książek kulinarnych, miłośnik kuchni pałuckiej oraz Genowefa Jakubowska – instruktorka prowadząca zajęcia kulinarne dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spośród zgłoszonych do konkursu Kół Gospodyń Wiejskich jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Mamliczu za przygotowanie pączków z pasztetem, ciasta „miodowiec” oraz lemoniady,
II miejsce – Świetlica Wiejska w Krotoszynie za przygotowanie skrzydełek w miodzie,
III miejsce – Sołectwo Knieja za przygotowanie tortu miodowego.
W konkursie kulinarnym dla mieszkańców wzięło udział sześcioro uczestników, przygotowując szeroką gamę potraw na bazie miodu. Decyzją jury wyniki prezentują się następująco:
I miejsce – Teresa Wieczorek za przygotowanie ciasta „orzechowiec”,
II miejsce – Jowita Dobrogoszcz i w jej wykonaniu sałatka owocowa,
III miejsce – Kazimiera Szczepańska, która przygotowała skrzydełka po diabelsku;
równorzędne wyróżnienia powędrowały do Dominika Chudka i Piotra Strzałki (za tradycyjny napój alkoholowy), Jolanty Maciejewskiej (za lody rzemieślnicze) oraz do Jolanty Pluskota (za indyka na miodzie).
Drugi dzień imprezy do dalszy ciąg fantastycznych atrakcji. Niewątpliwie największą z nich były pokazy kulinarne oraz degustacja potraw Roberta Sowy – kucharza, restauratora i autorytetu w dziedzinie sztuki kulinarnej, kreatora menu największych wydarzeń kulturalno – kulinarnych w Polsce. Podczas pokazów Robert Sowa wraz ze swoją ekipą zaprezentował pięć znakomitych dań, które mieszkańcy mieli okazję skosztować. W menu znalazły się: pieczona polędwica z dorsza, pieczone miodowe udźce, pstrąg w marynacie, wieprzowe policzki i miodowe eskalopki. Zanim jednak Robert Sowa uraczył nas swoimi specjałami, mieszkańcy zostali zaproszeni na wspólne miodowe śniadanie, które przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mamliczu. Na scenie dzieci obejrzeć mogły spektakl w wykonaniu Teatru Kultureska pt. „Bajeczna Fiesta”, który przybliżył młodym widzom wiele ekologicznych zagadnień. Nie zabrakło wspólnej zabawy z chustą animacyjną i bańkami mydlanymi. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: zespół regionalny Pałuki oraz kapela Niespodzianka Pana Janka. Całość dopełnił koncert coverowego zespołu Genada Band. Drugiego dnia także odbywały się pokazy miodobrania dla uczestników imprezy.
Dni Miodu nie mogłyby się odbyć bez stoisk oferujących bardzo szeroką gamę różnych miodów i produktów pszczelich, a także innych produktów tradycyjnych i regionalnych. W asortymencie można było znaleźć wyszukane miody, świece z wosku pszczelego, kosmetyki na bazie miodu, tradycyjnie ważone piwo, rośliny miododajne i zioła oraz wiele innych atrakcyjnych produktów i artykułów, których trudno szukać na sklepowych półkach.
Tegoroczna edycja Dni Miodu miała charakter imprezy kulturalno – kulinarnej i była skierowana do całych rodzin. Była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia edycja tego wydarzenia.