19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Choć militarnie skazane było na niepowodzenie, uznaje się je jako niezwykle ważne wydarzenie w dziejach historii - było nie tylko pierwszym takim zrywem w okupowanej Europie, ale też odpowiedzią Żydów na nazistowski akt ludobójstwa.
 
W tym roku przypada 75. rocznica powstania.
 
Z tej okazji Miejski Dom Kultury w Barcinie zaprasza na spektakl zatytułowany "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem", który odbędzie się 15 kwietnia o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie.
 
Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, dostępnych w MDK. Liczba miejsc jest ograniczona!
 
"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" to tekst, który jest na pół legendarny, gdyż został odnaleziony prawdopodobnie w butelce po benzynie pod gruzami warszawskiego getta. Jest to modlitwa spisana przez Żyda w ruinach płonącego domu, w którym on został jako ostatni z żywych, na kilka godzin przed ostatnim zachodem słońca w jego życiu. Rakower notuje historię zagłady swojej rodziny, żony i pięciorga dzieci, a także radość z zemsty, którą przyniosło mu zabijanie wrogów w czasie walk powstańczych. Utwór zawiera też potężną modlitwę, wadzenie się z Bogiem, któremu zarzuca okrucieństwo: "Uczyniłeś wszystko, bym się na Tobie zawiódł, bym w Ciebie nie wierzył. Lecz umieram, jak żyłem – niezachwianie w Ciebie wierząc!". (źródło: www.ttv.pl)
 

Spektakl jest interpretacją tekstu Zvi Kolitza w wykonaniu Sławomira Hollanda - aktora, absolwenta wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, znanego z takich produkcji serialowych jak" Korona królów", "Ranczo", "Ojciec Mateusz" i filmowych - m.in.  "1920 Bitwa Warszawska", "Superprodukcja", "Dzień świra" . Za oprawę muzyczną monodramu odpowiada absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina - Michał Górczyński.

szukaj

Najnowszy nr Pogłosu Barcina

na stronie

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

nasz adres

Miejski Dom Kultury w Barcinie

ul. Artylerzystów 8

88-190 Barcin

tel. 664 552 946

 

dyrektor MDK: 600 481 386

email: kulturabarcin@o2.pl

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
Our website is protected by DMC Firewall!