Jeżeli prawdą jest, że piosenka jest brylantem historii oraz znakiem i owocem naszych czasów, to chociażby dlatego warto wybrać się na festiwal, który ma już swoją wyrobioną markę, zdobył uznanie środowiska związanego z podobnymi przedsięwzięciami na terenie kraju. Wielu laureatów Formy z powodzeniem brało udział chociażby w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a dziś zawodowo występuje na deskach scen i estrad. Kulturotwórcza wartość imprezy prezentująca szeroko pojętą piosenkę artystyczną jest niewątpliwa. Pokazuje wykonawcę, stawiając przed nim trudne zadanie artystycznego zamanifestowania własnych walorów (warunki, muzykalność, głos, zmysł estradowy), a także , a może przede wszystkim, własnego światopoglądu w najefektowniejszej, bo muzyczno-literackiej formie. Nie każdy, oczywiście, jest w stanie podołać tak poważnemu zadaniu, dlatego udziału w festiwalu podejmują się zazwyczaj artyści świadomi zarówno szans, jak i trudów łączących się z tą dyscypliną. W konkursowe szranki stają też debiutanci dla których festiwal często staje się początkiem drogi na sceny i estrady.
 
 
Nie ukrywam, że bardzo liczę na mieszkańców Barcina, którzy niejednokrotnie dali wyraz aprobaty dla tej formy sztuki estradowej, ale także na szerokie grono odbiorców, którzy zakochają się w piosence artystycznej.

Pierwsze dwa dni to najważniejszy byt przedsięwzięcia, czyli konkurs. Do oceny  konkursowych prezentacji  zaprosiliśmy :
Bogusława Sobczuka - dziennikarza, aktora, twórcę i reżysera 
koncertów, specjalistę z zakresu sztuki estradowej, dyrektora Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, członka Kapituły Nagrody im. Aleksandra Bardiniego.
Jerzego Satanowskiego- kompozytora piosenek, twórcę muzyki teatralnej i filmowej, autora i reżysera teatralnych spektakli muzycznych, członka Kapituły Nagrody im. Aleksandra Bardiniego.
Krystynę Wulert – specjalistkę z zakresu literatury, organizatorkę ogólnopolskich spotkań poetyckich

Festiwalowi towarzyszyć będą trzy wieczorne koncerty. Pierwszego dnia wystąpi Marcin Januszkiewicz, aktor młodego pokolenia z dużym bagażem doświadczeń. Jest laureatem najważniejszych festiwali, min. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czy warszawskiego festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. I to właśnie piosenki „poetki złamanego koloru” zaśpiewa Pan Marcin w Barcinie. Jeżeli istnieje coś takiego jak męska wrażliwość, to koncert pt. „ Osiecka po męsku” tak właśnie należy potraktować. Zaskakująco mądrze ułożony jest program recitalu, kolejne piosenki uświadamiają upływający czas i potwierdzają niejako, że w „przemijaniu drzemie cały życia smak. Z łatwością zauważymy, że Marcin Januszkiewicz ma rzadko spotykaną umiejętność zamieniania rzeczy, które dobrze znamy, zaś za jego przyczyną objawiają się  jako zupełnie nowe.
 
Byle nie o miłości to tytuł recitalu utalentowanej i szczodrze obdarzonej talentem wokalnym bydgoszczanki Aleksandry Kwiatkowskiej. Po raz pierwszy swój recital przygotowywany z Bogusławem Sobczukiem ujrzy światło dzienne 26 września w mekce piosenki artystycznej, czyli wrocławskim Imparcie. Kilka dniu później na barcińską FORMĘ.
 
Koncert finałowy z udziałem Marka i Krzysztofa Napiórkowskich to z pewnością uczta nie tylko
dla wyrobionych smakoszy piosenki, to piękno muzyki, mądrość zawarta w tekstach i życie, czyli wykonanie.
To dwóch charyzmatycznych artystów, których wspólnym mianownikiem jest nie tylko muzyka, ale również nazwisko, które w obu przypadkach stanowi silną i rozpoznawalną markę. Ich duet to niebanalne i starannie dobrane utwory zaśpiewane przy akompaniamencie fortepianu przez Krzysztofa , zestawione z charakterystycznym brzmieniem mistrza polskiej gitary jazzowej – Marka.
 
Zapraszamy jeśli chcecie Państwo poznać nietuzinkowych artystów, chcących dzielić się swoją wrażliwością, a sami przeżyć cudowne chwile z piosenka, która podobno jest dobra na wszystko.
 
(A.Jakubowski - Dyrektor MDK w Barcinie)
 

Serdecznie zapraszam na koncerty. Bilety oraz wejściówki dostępne w Miejskim Domu Kultury w Barcinie od czwartku, 6 września.

szukaj

Najnowszy nr Pogłosu Barcina

na stronie

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

nasz adres

Miejski Dom Kultury w Barcinie

ul. Artylerzystów 8

88-190 Barcin

tel. 664 552 946

 

dyrektor MDK: 600 481 386

email: kulturabarcin@o2.pl

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd