Barć Film Festiwal + konkurs

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

Barć Film Festiwal + konkurs

Listopad 21 o godzinie 08:00 - Listopad 24 o godzinie 17:00

Barć Film Festiwal – nowe wydarzenie na kulturalnej mapie regionu odbędzie się w listopadzie w Barcinie.

W dniach 21-24 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie odbędzie się pierwsza edycja Barć Film Festiwal. To ambitna inicjatywa, która chce łączyć to, co najlepsze w polskim kinie w 2019 roku z oryginalnością spojrzenia na tradycję regionów w kinematografiach całego świata. W trakcie festiwalu odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych, wręczone zostanie też Grand Prix Publiczności.

– Dynamiczny przyrost widowni, który zaobserwowaliśmy od momentu otwarcia kina zainspirował nas do myślenia o poważniejszym, ogólnopolskim projekcie, który pozwoli zaznaczyć nasz obiekt na kulturalnej mapie Polski – mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Barcinie, Artur Jakubowski. – Ważne było dla nas obranie odpowiedniego kierunku: z jednej strony prezentacja widzom z naszego regionu ambitniejszej oferty repertuarowej, a z drugiej: przyciągnięcie turystów festiwalowych z całej Polski atrakcyjną linią programową.

Jak będzie wyglądał program festiwalu? – Repertuar będzie się opierał na trzech najważniejszych filarach. Pierwszym z nich będzie podsumowanie rocznego dorobku polskiego filmu fabularnego i dokumentalnego. Mamy nadzieję, że pod koniec sezonu filmowego i po zakończonym festiwalu w Gdyni polscy producenci i dystrybutorzy filmowi pomogą nam zaprezentować widowni najlepsze filmy, które powstały nad Wisłą w ciągu minionego roku – tłumaczy Radek Tomasik, szef Ferment Kolektiv, producent Festiwalu. Drugim filarem ma być Panorama: obraz regionów w kinematografiach całego świata. Trzecim: konkurs polskich filmów krótkometrażowych, który ma być soczewką skupiającą najważniejsze tematy polskiej współczesności.

Wspólnym mianownikiem wszystkich działań festiwalowych ma być to, co według organizatorów jest osią myślenia o imprezie: idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważonego rozwoju, ekologii. Zwrot w kierunku tradycji regionów ma podkreślać związek człowieka z naturą, ziemią i jej kurczącymi się zasobami. – Nie bez znaczenia jest dla nas nazwa festiwalu i naszej miejscowości, która zobowiązuje – mówi Artur Jakubowski. – Można powiedzieć półżartobliwie, że strategią festiwalu jest wierność etymologii. Bartnictwo jako rolniczo-zbieracka działalność jest metaforycznym planem dla naszych zbiorów filmowych, zaś charakter tego dawnego zawodu nierozerwalnie łączy się z tym, co dziś nazywamy ekologią. – Mamy przekonanie, że kino ma moc korygowania rzeczywistości, pisania nowych mitologii, prawd i katechizmów. Wydaje się, że dziś niczego nie potrzebujemy bardziej niż zwrotu w odpowiednią stronę i chcemy pokazywać filmy, które w sposób przekonujący oddziałują na umysły i serca widzów, trącając najdelikatniejsze struny emocji i zachęcając do wdrażania w życie maksymy „myśl globalnie, działaj lokalnie” – dodaje Tomasik. Ważną częścią festiwalu będą pokazy dla dzieci i młodzieży wzbogacone o prelekcje i warsztaty.

Jak festiwal będzie wyglądał od strony organizacyjnej? Wszystkie projekcję odbywać się będą w Miejskim Domu Kultury w Barcinie, który poza salą widowiskowo-kinową dysponuje kilkoma nowoczesnymi salami warsztatowymi: w jednej z nich zaaranżowana zostanie dodatkowa przestrzeń projekcyjna na seanse konkursowe. Na festiwal będzie można kupić karnet oraz zdobyć bilety na pojedyncze pokazy. Organizatorzy zapewnią przyjazną infrastrukturę festiwalową: hotele i pensjonaty w preferencyjnych cenach, komunikację festiwalową, system powiadomień i klub festiwalowy. Wśród zapowiadanych gości będą twórcy filmów, naukowcy, ekolodzy, znani dziennikarze filmowi i organizatorzy innych festiwali.

UWAGA KONKURS!!!

Konkurs Filmów Krótkometrażowych Barć Film Festiwal 2019 – wystartowała selekcja

W dn. 21-24 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie odbędzie się pierwsza edycja Barć Film Festiwal. W ramach konkursu filmów krótkometrażowych do zdobycia jest pula nagród o wartości 10 tys. zł

Barć Film Festiwal to nowa inicjatywa na kulturalnej mapie Polski. Pierwsze edycja odbędzie się w listopadzie. W ramach festiwalu organizowany jest konkurs filmów krótkometrażowych z łączną pulą nagród w wysokości 10 tys. zł.

Filmy można zgłaszać do konkursu do 30 września 2019. Formularz konkursowy oraz Regulamin można pobrać poniżej. Wszelkich informacji o Festiwalu udzielają pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Barcinie i pracownicy Kina Ferment.

 

Szczegóły

Start:
Listopad 21 o godzinie 08:00
Koniec:
Listopad 24 o godzinie 17:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Miejski Dom Kultury w Barcinie
Artylerzystów 8
Barcin,

Organizator

MDK Barcin