Barć Film Festiwal


W weekend 19 – 21 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie odbyła II edycja festiwalu filmowego BARĆ FILM FESTIWAL. Do Barcina zjechali się miłośnicy sztuki filmowej – ludzie ze świata polskiej kinematografii, twórcy i wielbiciele kina. Na festiwalu gościli Katarzyna Figura, Sandra Korzeniak, Lech Dyblik, Marian Dziędziel oraz Łukasz Maciejewski.

Przez trzy festiwalowe dni oglądaliśmy  projekcje z różnych filmowych nurtów: nowe kino polskie, panorama etno/eko, kino familijne, retrospekcja filmów zaproszonych gości oraz krótki metraż, który to jest tematem przewodnim towarzyszącemu festiwalowi konkursu. Tytuły nowego kina polskiego zostały poddane ocenie publiczności, która za najlepszy film II Barć Film Festiwalu uznała produkcję „Żeby nie było śladów” w reż. Jana Matuszyńskiego. Pozostałe tytuły festiwalowego repertuaru:
– Moje córki krowy – projekcja połączona ze spotkaniem z Marianem Dziędzielem,
– Nomadland,
– Wszystkie nasze strachy,
– Żurek – projekcja połączona ze spotkaniem z Katarzyną Figurą,
– Najmro. Kocha, kradnie, szanuje.,
– Pszczółka Maja: Mały wielki skarb,
– Aria Diva – projekcja połączona ze spotkaniem z Katarzyną Figurą,
– Wesele – projekcja połączona ze spotkaniem z Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem.
Prowadzącym wszystkie spotkania z aktorami był Łukasz Maciejewski – ceniony polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Istotnym i nieodłącznym elementem festiwalu jest konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku w konkursie wzięły udział filmy zakwalifikowane do poprzedniej edycji, która nie mogła się odbyć z powodu obostrzeń związanych z pandemią covid-19. Jury w składzie Katarzyna Figura, Sandra Korzeniak, Lech Dyblik i Łukasz Maciejewski obejrzało 32 konkursowe produkcje i postanowiło przyznać nagrody:
GRAND PRIX I NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 4000,00 zł. otrzymał film NIE WIDZIELIŚCIE TEGO, CO JA WIDZIAŁAM W REŻYSERII EWY LANG
I MIEJSCE I NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 3000,00 zł. otrzymał film PIACH W REŻYSERII BARTOSZA TRYZNY I MONIKI STPICZYŃSKIEJ
II MIEJSCE I NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 2000,00 zł. otrzymał film PIOŁUN W REŻYSERII MARII ORNAF
III MIEJSCE I NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 1000,00 zł. otrzymał film MIŁOŚĆ ELI. FRAGMENTY W REŻYSERII PIOTRA BIELIŃSKIEGO
Jury postanowiło przyznać nagrodę pozaregulaminową – DYPLOM HONOROWY za film MÓJ BOHATER  autorstwa grupy Chwila.

Festiwal przyciągał publiczność nie tylko za sprawą seansów oraz spotkań z aktorami. Wyjątkową atmosferę odczuć można było także podczas odsłaniania przez Katarzynę Figurę, Lecha Dyblika i Mariana Dziędziela swoich imiennych, pamiątkowych barci, które na co dzień oglądać można na nowo zrewitalizowanym trakcie spacerowym niedaleko Urzędu Miejskiego.
Przy okazji wizyty w kinie publiczność miała także okazję do podziwiania wystawy „Andrzej Pągowski. Krzysztof Kieślowski na nowo” autorstwa wybitnego polskiego twórcy plakatu. Wystawa udostępniona została dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.