Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS


23 września na deskach naszej sceny gościliśmy wyjątkowych muzyków. Koncert pt. „Wokół Wieniawskiego” dała w czwartkowy wieczór Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.

Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała także z zagranicznymi radiofoniami.

W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami.

 

Henryk Wieniawski nazywany jest ostatnim wirtuozem romantyzmu. Jako ceniony polski wirtuoz skrzypiec, koncertował na całym świecie, a jego pozycja umacniała się z każdym występem. Jego twórczość kompozytorska charakteryzuje się polską śpiewnością, a jego dokonania zajmują szczególne miejsce w historii światowej muzyki. Skrzypcowy kunszt Wieniawskiego oklaskiwali wszyscy. Przez wiele lat, uczestnictwo w koncertach Wieniawskiego było okazją do zamanifestowania patriotyzmu, odzyskania poczucia wspólnoty i więzi narodowej. Program koncertu kontynuuje najlepsze tradycje muzyczne, skoncentrowane wokół twórczości Henryka Wieniawskiego, wspierając najbardziej wartościowe zjawiska w polskiej wiolinistyce. Zaproszeni soliści – laureaci i kandydaci do Konkursu im. Henryka Wieniawskiego to wybitnie uzdolnieni artyści młodego pokolenia o ponadprzeciętnych umiejętnościach – największe młode talenty wiolinistyczne.
W programie koncertu usłyszeliśmy:
Barbara Kaszuba – Na wierchowej polanie,
Henryk Wieniawski –  II koncert skrzypcowy d-moll op.22 (ar. Agnieszka Duczmal),
Antonín Dvořák – Kwartet Smyczkowy nr 12 F-dur op. 96 „Amerykański” (ar. Agnieszka Duczmal)
Wykonawcy:
Anna Duczmal-Mróz – dyrygent
Jarosław Żołnierczyk – solista(skrzypce)
Koncert skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Po koncercie zapraszamy na spotkanie i rozmowę z artystami.
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.