Spektakl „W małym dworku”

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Spektakl „W małym dworku”

12 czerwca o godzinie 17:00

Konstanty Puzyna, polski teatrolog, na pytanie jak wystawić Witkacego ?, odpowiedział : „Po Bożemu”. Takiego zadania podjęła się Akademia Teatru Młodego Aktora, działająca w Miejskim Domu Kultury w Barcinie.
„ W małym dworku” to najczęściej wystawiana sztuka Witkacego. Napisana w 1921 roku, wydana dopiero w roku 1948, ale grana jeszcze – trzykrotnie – za życia autora. Przyczyną jej popularności jest zapewne prostota w porównaniu z innymi dramatami Witkacego. Nie ma tu filozoficznych czy historiozoficznych dysput. Jedyny artysta w gronie bohaterów, poeta Jęzory Pasiukowski , jest potraktowany z łagodną ironią, a cała zabawa polega na rozmontowaniu konwencji psychologicznego dramatu rodzinnego, którego korzeni należałoby szukać u Ibsena, bezpośredniej zaś inspiracji w popularnej w międzywojniu sztuce Tadeusza Rittnera „W małym domku”.
Akcja rozgrywa się w wiejskim majątku. Bohaterami są owdowiały dziedzic Dyapanazy Nibek jego córki – Zosia i Amelka, kuzyn Jęzory, kuzynka Aneta, oficjaliści Kozdroń Maszejko, pracownicy majątku. Wszystko byłoby tak jak w wielu sztukach międzywojennych, gdyby nie widmo Anastazji Nibek , które pojawia się we dworze. Widmo nie dość, że pije kawę i wiśniówkę, to jeszcze nie pojawia się po to, by ujawnić skrywaną prawdę , jak by się należało spodziewać, ale żeby pokazać, że prawd jest kilka. Jak umarła Anastazja? Na raka czy zastrzelona przez męża? Kogo kochała? Męża, Jęzorego czy Kozdronia? Wszystkie warianty są prawdziwe.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI


Obsada:
OJCIEC: Adrian Staszak
ZOSIA: Weronika Forgiel
AMELKA: Małgorzata Złotnicka
KUZYN: Bruno Maciejewski
KUZYNKA: Wiktoria Karbowiak
MATKA: Maria Wolska
KOZDROŃ: Aleksandra Erdman
MASZEJKO: Agata Muranty
KUCHARKA: Michalina KozłowskaReżyseria: Artur Jakubowski
Muzyka: Jerzy Satanowski
Kamery: Tomasz Kaśków, Bartłomiej Uszko
Dźwięk: Michał Grzechowiak
Światło: Bartłomiej Buzała
Inspicjent sceny: Karolina Kaczmarek
Realizacja wizji: Artur Jakubowski

Szczegóły

Data:
12 czerwca
Czas:
17:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Miejski Dom Kultury w Barcinie
Artylerzystów 8
Barcin,

Organizator

MDK Barcin