13. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA


W dniach od 14 do 16 października 2022 r. odbyła się 13 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA.

W konkursie zaprezentowało się 28 uczestników, a ich wokalne prezentacje oceniało jury w składzie: Ewa Cichocka, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk. Decyzją jurorów I miejsce tegorocznej FORMY powędrowało ex equo do Pauliny Wróblewskiej z Warszawy i Szymona Bruckiego z Olsztyna. Na miejscu II znalazły się Zofia Łęga, Marianna Masłowska i Antonina Pańka tworzące, pochodzący z Ciechocinka, zespół AJKI. Miejsce III zajęła Julia Opalska z Kwidzyna. Ponadto przyznano wyróżnienia, a wśród nich znalazły się: Wiktoria Banaszek z Warszawy, Karolina Karpińska ze Świecia oraz Ksenia Śliwa z Krakowa. Wyróżnienia w postaci zaproszenia do koncertu laureatów otrzymały także Agnieszka Maria Kartaszewicz z Bydgoszczy, Jagoda Rataj z Katowic i Joanna Suśniło z Warszawy.

W tym roku, oprócz jury głównego, powołano jury młodzieżowe, w skład którego weszli: Alicja Szlachcikowska, Wiktoria Karbowiak, Kinga Nowicka, Zuzanna Maria Zelek, Adrian Staszak, Agata Muranty i Bruno Maciejewski. Ich zdaniem najlepiej zaprezentowała się Julia Opalska i to właśnie do niej trafiła przyznana przez nich nagroda.

Konkurs jest najważniejszym festiwalowym bytem, jednakże naszemu wydarzeniu zawsze towarzyszą wieczorne koncertu i recitale, na których z przyjemnością gościmy publiczność z regionu. I tak pierwszego dnia na naszej scenie wystąpił wraz zespołem Paweł Ruszkowski, prezentując swój autorski materiał, zebrany na płycie „Absencja”. Drugi dzień to koncert Olka Talkowskiego, który przeniósł publikę w świat aktorstwa i rapu, a to za sprawą jego Rap Magistra – czyli pierwszej w Polsce pracy magisterskiej w formie koncertu rapowego. W dniu finałowym na naszej scenie zaprezentowali się laureaci tegorocznej  FORMY, po czym swój koncert dała Natalia Przybysz z zespołem.