14. Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej Forma


W dniach od 11 do 15 października trwał w Barcinie 14. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA.

Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Barcina Michała Pęziaka oraz Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka.

To wyjątkowe wydarzenie skupia co roku grono sympatyków łagodnych melodii, mądrych tekstów, ciekawych interpretacji – jednym słowem piosenki –  pod każdym względem artystycznej.

W tym roku festiwal otworzyła premiera spektaklu Akademii Teatru Młodego Aktora pt. „Poczwórne salto mortale”. Oparty na opowiadaniach Sławomira Mrożka spektakl wyreżyserował Artur Jakubowski, a w obsadzie znalazły się: Agata Muranty, Kinga Nowicka, Wiktoria Karbowiak i Zuzanna Jędro.

Kolejny festiwalowy dzień to niezwykły recital Olgi Gwizdały „Z wiatru i mgły”. Barcinianka zaprezentowała się w nastrojowym repertuarze, wprawiając zebraną publikę w zachwyt i wzruszenie.

W piątek, 13 października, odbyły się pierwsze przesłuchania konkursowe uczestników zgłoszonych do tegorocznego konkursu. Na scenie – przed publiką oraz jury w składzie: Natalia Niemen, Andrzej Zarycki, Bogusław Sobczuk – zaprezentowało się 8 wykonawców. Byli to:

Dominika Dyngosz – Bydgoszcz

Karolina Karpińska – Świecie

Anna Ratajczak – Barcin

Ula Zubek – Warszawa

Agnieszka Uścinowicz – Luśnia – Wołomin

Karolina Mazurek – Barcin

Wiktoria Banaszek – Warszawa

Jan Izdebski – Warszawa

Wieczornymi gośćmi festiwalowej sceny był duet DiC.ABC czyli Dziewczyny i Chłopaki. Ale Bez Chłopaków – Weronika Kowalska i Ewa Rucińska, które to dotykając tematu miłości i złamanych serc ubrały go w muzyczny stand up rozbawiając barcińską publikę.

W sobotę na scenie zaprezentowali się kolejni wykonawcy części konkursowej, wśród których znaleźli się:

Kameny (Darią Porębska, Paulina Świątek) – Kraków/Sosnowiec

Agnieszka Miter – Pawłowska, akomp. Marek Olejnik – Krotoszyn

Szpetni (Dawid Mik, Filip Kot) – Tarnów

Dominika Sztonyk – Toruń

Paulina Świątek – Kraków

Mateusz Pawłowski – Świecie

Hanna Erdman – Żnin

Jagoda Rataj – Katowice

Daria Porębska – Sosnowiec

Ajki (Zofia Łęga, Marianna Masłowska, Antonina Pańka) – Ciechocinek

Angelika Witusińska, akomp. Janusz Kowalik, Mieczysław Dzikowski – Kwidzyn

Ksenia Śliwa – Kraków

Wieczorną ucztę, tym razem, zaserwował zespół Ciepłe Popołudnie, który łagodne dźwięki i nietuzinkowe teksty ubrał w lekkie, nieco bluesowe i jazzowe brzmienia, pozwalając publiczności kołysać się w krainie łagodności.

Niedziela była dniem finałowym, podczas którego ogłoszony został werdykt a szerokiej publiczności zaprezentowali się laureaci tegorocznej Formy.

Decyzją jury nagrodę Grand Prix „Platynową Barć” i nagrodę pieniężną w wysokości 2500 zł. ufundowaną przez Burmistrza Barcina otrzymała Karolina Mazurek z Barcina

Miejsce I „Złotą Barć”  i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Barcinie otrzymał duet „Szpetni” – Dawid Mik i Filip Kot – z Tarnowa

Miejsce II „Srebrną Barć” i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. otrzymała Jagoda Rataj z Katowic

Miejsce III „Brązową Barć” i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł. otrzymał zespół „Ajki” – Zofia Łęga, Marianna Masłowska, Antonina Pańka –
z Ciechocinka

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł. otrzymali:

Ksenia Śliwa z Krakowa

Jan Izdebski z Warszawy

Karolina Karpińska ze Świecia

Nagrodę Młodzieżowego Jury  i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. otrzymała Ula Zubek z Warszawy

Publiczność doceniła także Annę Ratajczak z Barcina, przyznając jej – poza regulaminem konkursu – swoje wyróżnienie.

Koncert finałowy zwieńczył występ Anny Marii Jopek w duecie z Robertem Kubiszynem, którzy zaprosili widzów na intymne spotkanie niestandardowym repertuarem.