Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze


W dniach od 24 do 26 listopada Barcin zamienił się w regionalną stolicę kina, a to za sprawą czwartej edycji festiwalu filmowego Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze.

Na widzów czekał bogaty repertuar wypełniony seansami, spotkaniami z gośćmi oraz wieloma wydarzeniami towarzyszącymi m.in. wernisaż wystawy fotografii „Rodzin aktorskich portret własny” czy uroczyste odsłonięcie barci upamiętniających wizytę znanych ludzi świata filmu w Barcinie.

Wśród gości tegorocznej edycji festiwalu znaleźli się Krzysztof Zanussi, Dorota Stalińska, Gabriela Muskała i Łukasz Maciejewski.

Nieodłącznym elementem Barć Film Festiwalu Kujawy Pomorze jest konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku w wyniku preselekcji do konkursu głównego zakwalifikowano 13 obrazów fabularnych, które podlegały ocenie jurorów. I tak jury  konkursu fabularnych filmów krótkometrażowych w składzie Krzysztof Zanussi, Dorota Stalińska, Gabriela Muskała i Łukasz Maciejewski postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX i nagrodę pieniężną w wysokości 4000 zł. dla filmu „Wskrzeszenie” w reżyserii Luizy Budejko, ze szczególnym uwzględnieniem roli debiutującej na ekranie Marii Dudaref

I MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł. dla filmu „Na żywo” w reżyserii Mary Tomkowich

II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. dla filmu „Funeralia”w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego

III MIEJSCE dla filmu „Nie mów tak do mnie” w reżyserii Hanny Kilińskiej

NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO POMORSKIEGO ZA DEBIUT REŻYSERSKI  i nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł. dla Luizy Budejko za film „Wskrzeszenie”

W pracach jurorskich brała również udział młodzież, która tworząc Młodzieżowe jury festiwalu, także przyznała swoją nagrodę, a trafiła ona do Luizy Budejko i filmu „Wskrzeszenie”.

Swój głos, jednak nie na krótki metraż, a na filmy nowego kina polskiego, oddała także festiwalowa publiczność, nagradzając najwyższą oceną film „Chłopi”. Statuetkę barci w imieniu twórców odebrała Dorota Stalińska.

Tegoroczny festiwal pokrył się z obchodzonym w naszym województwie rokiem Mikołaja Kopernika i taki też akcent pojawił się w programie. Podczas kilku weekendów poprzedzających festiwal odbywały się warsztaty animacji poklatkowej, których efekt w postaci filmu „O Obrotach Kopernika” zaprezentowano na dużym ekranie podczas gali finałowej. Autorkami animacji są Alicja Szlachcikowska, Patrycja Sudoł, Zofia Kośmider oraz  Patrycja Sosnowska.

Oprócz filmu temat Mikołaja Kopernika pojawił się także w sztukach plastycznych, a konkretniej w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych „Gdyby Mikołaj Kopernik wystąpił w bajce…”.  Jury konkursu postanowiło przyznać następujące nagrody:

w kategorii wiekowej kl. I – III SP

I miejsce – Zofia Roman ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie

II miejsce – Karolina Madalińska ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu

III miejsce – Amelia Buzalska Bonna ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu

Wyróżnienie – Aleksandra Marcisz z Zespołu Szkół w Barcinie

Wyróżnienie – Kamil Konikowski z Zespołu Szkół w Barcinie

Wyróżnienie – Klaudia Cichoń ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie

Wyróżnienie – Lena Dolatowska ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie

w kategorii wiekowej kl. IV – VI SP

I miejsce – Iga Koszucka ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu

II miejsce – Wiktoria Andler ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu

III miejsce – Maja Andler ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu

Barć Film Festiwal Kujawy Pomorze to wielkie święto kina w regionie, które nie odbyłoby się gdyby nie wsparcie wielu firm i osób.

Partnerem Głównym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Patronat na wydarzeniem objął Burmistrz barcina Michał Pęziak oraz Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.

Wśród partnerów znaleźli się także Bank Spółdzielczy w Barcinie, Andler Development, Santander Partner Polska Grupa Leasingowa, P.P.U. Wodbar Barcin, Inter-vax Żnin, Winnica Irena, Green Petrol, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.