Dożynki Gminne


W sobotę, 2 września 2023 r. odbyły się Dożynki Gminne, których tegorocznym gospodarzem było sołectwo Dąbrówka Barcińska.

W uroczystościach wzięły udział wszystkie sołectwa Gminy Barcin reprezentowane przez sołtysów oraz delegacje sołeckie. Nie zabrakło oczywiście władz samorządowych oraz zaproszonych gości. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji rolników oraz w podziękowaniu za tegoroczne plony, następnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie dożynkowym przygotowanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” z Nakła nad Notecią.

Nieodłącznym elementem każdych dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Taki też odbył się i w tym roku. Wzięło w nim udział 15 sołectw, spośród których jury w składzie Renata Grabowska – dyrektor BPMiG, Milena Bednarska – artysta plastyk oraz Rafał Ratajczak – z-ca przewodniczącego RM w Barcinie wybrało:

I miejsce – sołectwo Wolice

II miejsce – Barcin Wieś

III miejsce – Mamlicz

pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.

Po tradycyjnych obrzędach nadszedł czas wspólnej zabawy. Do tańca porwał publikę zespół MaSza, a na zabawę taneczną „pod chmurką” zaprosił zespół Ona i Oni.

Wśród stoisk nie zabrakło pań z KGW, które serwowały dania z grilla.