„Poczwórne salto mortale”


 

„Poczwórne salto mortale” to tytuł spektaklu przygotowane przez Akademię Teatru Młodego Aktora, który swoją premierę miał 11 października 2023 r. Spektakl zainaugurował jednocześnie 14. Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA.

Scenariusz oparty na tekstach Sławomira Mrożka zebrał i wyreżyserował Artur Jakubowski, natomiast w obsadzie znalazły się Agata Muranty, Wiktoria Karbowiak, Zuzanna Jędro, Kinga Nowicka.

 

O spektaklu:

Cztery opowiadania… cztery aktorki… W interpretacji groteskowo-filozofującej prozy Sławomira Mrożka. z kawałków potłuczonego lustra powstała opowieść odbijająca polskie życie w absurdalnym języku, zachowaniu stojącym na głowie, składająca się z całej śmieszności bytowania. I choć ‚Słoń”, „Droga obywatela”, ” O księdzu proboszczu…” i „Wiosna w Polsce” obnażają absurdy socjalistycznej ojczyzny, to jak niestety, okazuje się po latach nic nie tracą na swojej aktualności. Humor, surrealistyczna wyobraźnia i wyczucie absurdu Mrożka służą przede wszystkim rozbawieniu widza ale nabierają też głębszego i ciemniejszego sensu. Z czasem dobrotliwa kpina zmienia się w gorzką i wieloznaczną ironię.