Sukcesy Laboratorium Piosenki


Konkursy piosenki są nie tylko sprawdzianem własnych umiejętności wokalnych , konfrontacją tychże z innymi uczestnikami. Stanowią także formę poddania się ocenie jurorów, których zazwyczaj uwodzi się nie tylko warsztatem, ale przede wszystkim wrażliwością i wiarygodnością, co z punktu widzenia sztuki estradowej wydaje się być rzeczą najważniejszą. Kiedy w takich okolicznościach staje się na scenie z ćwiczonym przez wiele godzin repertuarem nie mogą, nie towarzyszyć emocje, które trzeba opanować skupiając się na tym w jaki sposób własne inklinacje przenieść na słuchaczy, zacierając tym samym granicę jaką miedzy widzem, a artystą stanowi rampa sceny.

W ostatnim czasie z dużym powodzeniem w Konkursie Poezji Śpiewanej „O złoty mikrofon Karolka”, zorganizowanym przez ZS Katolickich „Pomnik JP” wystąpiła wychowanka Laboratorium Piosenki Wiktoria Bujewska, zajmując w rzeczonym konkursie trzecie miejsce. Warto w tym momencie podkreślić fakt, że Wiktoria stosunkowo niedawno rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewaniem, w przeciwieństwie do Oliwi Szczepaniak i Maksymiliana Kasprowicza, którzy na niejednym festiwalu czarowali swoim głosem, będąc od wielu lat poddawani edukacji muzycznej pod auspicjami Katarzyny Tomali. Na poważnie potraktowali swój udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „VOCALE”, który odbył się w Świeciu. Okazuje się, że ciężka praca, wyrzeczenia i konsekwencja w dążeniu do wyznaczonych celów przekładają się na wymierny sukces. Konkurs, w którego obsadzie znaleźli się młodzi wokaliści z różnych zakątków kraju, obdarzeni talentem i wieloletnim doświadczeniem stał się dla Oliwii i Maksymiliana powodem do dumy ich samych, rodziców i nauczyciela. Oliwia otrzymała nagrodę specjalną ,zaś Maksymilian został laureatem pierwszej nagrody. Wiele do zaoferowania ma także Olga Gwizdała, która z łatwością porusza się w nurcie piosenki poetyckiej, za sprawą barwy głosu i muzykalnosci. Nie bez znaczenia, dla niej samej i Miejskiego Domu Kultury jest to, że stając w konkursowe szranki, zajęła pierwsze miejsce w konkursie poezji śpiewanej w Bydgoszczy. Jak sami zgodnie podkreślają oprócz sukcesu było to kolejne ważne doświadczenie, z którego miejmy nadzieję, będą czerpać. Nadchodzi bowiem czas kiedy barcińska FORMA (Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej), staje przed nimi jako realny byt, w którego jury zasiadają wybitni znawcy sztuki estradowej. Chciałbym, żeby potraktowali swoje konkursowe wojaże jako jeden z etapów, który pozwoli zaistnieć im w rodzinnym mieście, tworząc tym samym historię festiwalu, który w tym roku świętował swój jubileusz. W ten sposób będą mieli także okazję zamanifestowania własnych, młodzieńczych, poglądów w najefektowniejszej bo muzyczno – literackiej formie.

Nie pozostaje nic innego jak tylko się cieszyć i wierzyć, że pasja jaką jest śpiew na długo zapuści korzenie w nich samych, a my będziemy mogli czerpać radość i wzruszenia jakich będą nam dostarczać.

Artur Jakubowski